ΠΑΟΚ και Παναθηναϊκός έκαναν πρεμιέρα με ένα συναρπαστικό παιχνίδι μεταξύ τους, αλλά ο “Δικέφαλος” ήταν αυτός που χαμογέλασε στο τέλος, επικρατώντας με 76-72.

Εντυπωσιακό ήταν το πρώτο ματς της σεζόν στην Α1 Γυναικών. Ο ΠΑΟΚ και ο Παναθηναϊκός πάλεψαν μέχρι τέλους στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης, όμως η νίκη κατέληξε στα χέρια των γηπεδούχων (76-72). Το… θρίλερ είχε την υπογραφή της Ρεμπέκα Ακλ, που μέτρησε 29 πόντους, 8 ριμπάουντ και 6 ασίστ, ενώ μεγάλη εμφάνιση έκανε και Τάνι Μέιο με 24 πόντους και 9 ριμπάουντ. Πάλεψαν οι Τσάστιτι Ριντ (19 πόντοι, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ) και Πετρούλα Μούλη (18 πόντοι, 10 ριμπάουντ) για τις φιλοξενούμενες, που ξεκίνησαν με το… αριστερό την παρουσία τους στο πρωτάθλημα.

Μετά από ένα ιδιαίτερα ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο (18-14), ο ΠΑΟΚ ανέβασε στροφές και με σωστές επιλογές πήρε τα ηνία της αναμέτρησης. Η διαφορά έφτασε ακόμα και στους δέκα πόντους (32-22, 17′), ωστόσο οι φιλοξενούμενες απάντησαν και μείωσαν στο καλάθι (34-32) στην ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Ίδιο το μοτίβο και στο δεύτερο μέρος. Οι δύο ομάδες πάλευαν… καλάθι με καλάθι και το «τριφύλλι» πήρε οριακό προβάδισμα στο 30′ (50-49), κυρίως μέσω της καλής άμυνας.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με «πράσινο» σερί πέντε πόντων (49-55), όμως το παιχνίδι δεν άφησε πίσω του τον χαρακτήρα του ντέρμπι. Ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε σε 57-57 και η εικόνα παρέμεινε έτσι στη συνέχεια, αφού το σκορ ήταν 66-66, τρία λεπτά πριν το τέλος. Ένα μικρό ξέσπασμα των γηπεδούχων με την εξαιρετική Ακλ έφερε διαφορά έξι πόντων για τον ΠΑΟΚ (72-66), οι «πράσινες» επέστρεψαν (72-70), όμως η Ακλ ευστόχησε στο μεγαλύτερο καλάθι του αγώνα, η Κιλαζίδου ευστόχησε στις κρίσιμες βολές και ο ΠΑΟΚ έφτασε στη πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα.

Στα αξιοσημείωτα της αναμέτρησης η ξεχωριστή κίνηση του ΠΑΟΚ να αποσύρει την φανέλα της Λύμουρα, η οποία αγωνίστηκε στην ομάδα της Θεσσαλονίκης από το 2016 μέχρι το περασμένο καλοκαίρι.

Δεκάλεπτα: 18-14, 34-32, 49-50, 76-72