Η Αρμάνι Μιλάνο ξεπέρασε γρήγορα την ήττα στο ΣΕΦ και πανηγύρισε μία μεγάλη νίκη κόντρα στην προβληματική Ρεάλ Μαδρίτης, που ψάχνει τα πατήματα της ακόμα, με 78-70.

Τι και αν οι «μερένχες» πήραν από πολύ νωρίς διψήφια διαφορά, οι Ιταλοί άλλαξαν πρόσωπο στο δεύτερο 40λεπτο και έφθασαν σε μία μεγάλη νίκη με 78-70.

Η Μιλάνο πλέον έχει ρεκόρ 3-1 και βρίσκεται ψηλά στον βαθμολογικό πίνακα, ενώ η Ρεάλ συνέχισε να μας εκπλήσσει αρνητικά, αφού έμεινε στο 1-3.

Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Σέρχι Ροντρίγκεθ. Ο Ισπανός έπρεπε να βγει μπροστά, λόγω του τραυματισμού του Ντιλέινι και το έκανε. Πέτυχε 25 πόντους με 4/5 δίποντα και 3/6 τρίποντα και μοίρασε 7 ασίστ. Πολύ καλή παρουσία είχε και ο Σέιβον Σίλντς. Ο Δανός σμολ φόργουορντ σημείωσε 19 πόντους, έχοντας παράλληλα και 7 ριμπάουντ.

Πολύ καλός για την Ρεάλ ήταν ο Αλμπέρτο Αμπάλντε. Ο 24χρονος Ισπανός σταμάτησε στους 14 πόντους με 3/4 τρίποντα. Διψήφιος ήταν ο Τρέι Τόμπκινς, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την απουσία του Ράντολφ για να κάνει μία καλή εμφάνιση. Ο Αμερικανός πάουερ φόργουορντ πέτυχε 15 πόντους, ενώ 6 είχε ο Έντι Ταβάρες, ο οποίος μάζεψε και 8 ριμπάουντ.

Οι Μαδριλένοι ήταν απόλυτα κυρίαρχοι στο πρώτο μέρος και κατάφεραν από πρώτα λεπτά του αγώνα να έχουν ένα μαξιλαράκι ασφαλέιας. Στο δεύτερο δεκάλεπτο συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και έφθασαν το πλεονέκτημά τους σε διψήφιες τιμές.

Στο δεύτερο ημίχρονο το σκηνικό άλλαξε. Η Αρμάνι με μπροστάρηδες τους Σέρχι Ροντρίγκεθ και Σέιβον Σίλντς άρχισε να ροκανίζει την διαφορά. Με τρίποντο του πρώτου πέρασε μπροστά λίγο πριν το 30′, αλλά δεν κράτησε για πολύ.

Στην τελευταία περίοδο, οι γηπεδούχοι πήραν κεφάλι στο σκορ εξ’ αρχής και δεν το έχασαν ποτέ, φθάνοντας σε μία μεγάλη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 10-19, 31-42, 54-55, 78-70.